Para una experiencia de navegación óptima, utilice Chrome, Firefox o Edge

Presence worldwide

Czech Republic

Elektroline a.s.is engaged in area of production and deliveries for tram, trolley bus and railway infrastructure, and carries out also design and installations of these products.

History of the subsidiary

  • 1991 – the company Elektroline Ltd. was founded, at that time company had 10 employees.
  • 1995 – 50% share was bought by a German company Fahrleitungsbau GmbH.
  • 2005 – 100% of stocks of Elektroline were sold to Swiss company ATEL IT, later called ALPIQ Intec.
  • 2018 – Elektroline became a member of Colas Rail Group.

Presentation

The essential focus of Elektroline is in the building and designing of tramways, trolleybuses and railway tracks, especially in its overhead contact lines. Also, we develop new technologies and innovations, flexible and custom-made solutions in the area of public transport infrastructure.
Our second core business is in the area of light rail and trolleybus tracks signaling systems including way-side systems and on-board system devices. We are one of the market leaders in the area of managing the automatic setting of vehicle’s itinerary on its line across cities or within various depots.
Furthermore, as the transport business is evolving by new technologies, we already started to develop new devices for voltage drop compensation and support the direction of electric contact line free lines.
Of course, we have our own specialized personnel and fleet machinery for such work. We operate in 45 countries and more than 230 cities around the world.

Major projects

Localization

K Ládví 1805/20
184 00 Prague 8
Czech Republic

Contact

Elektroline a.s. se zabývá výrobou a dodávkami komponentů pro tramvajovou, trolejbusovou a železniční infrastrukturu a provádí také projektování a instalaci těchto produktů.

Historie

  • 1991 – byla založena společnost Elektroline s.r.o., v té době s 10 zaměstnanci.
  • 1995 – německá společnost Fahrleitungsbau GmbH koupila 50% podíl firmy.
  • 2005 – 100% akcií Elektroline bylo prodáno švýcarské společnosti ATEL IT, později nazvané ALPIQ Intec.
  • 2018 – Elektroline se stala členem Colas Rail Group.

Prezentace

Společnost Elektroline a.s. se zabývá projektováním, výrobou komponentů a výstavbou tramvajových, trolejbusových a železničních tratí, a to především jejich trakčního vedení. Rovněž vyvíjíme nové technologie a inovace, flexibilní a na míru šitá řešení v oblasti infrastruktury veřejné dopravy.
Naše druhá hlavní činnost je v oblasti řídicích a signalizačních systémů tramvajových a trolejbusových tratí včetně traťových systémů a palubních systémových zařízení. Jsme jedním z lídrů na trhu v oblasti správy automatického nastavení trasy vozidel a to jak na tratích, tak ve vozovnách.
V souladu s nepřetržitým vývojem nových technologií v oblasti hromadné dopravy jsme již začali vyvíjet a také implementovat nová podpůrná zařízení související se zavedením parciálních vozidel (např. kompenzace úbytku napětí v trakčním vedení během opětovného dobíjení baterií ve vozidlech).
Pro tuto práci samozřejmě máme vlastní specializovaný personál a strojní zařízení. Působíme ve 45 zemích a ve více než 230 městech po celém světě.

Velké projekty

Adresa

K Ládví 1805/20
184 00 Prague 8
Czech Republic

Kontakt